fbpx

Marcin Chrzanowski

Róg / Polska

Marcin Chrzanowski urodził się 31 sierpnia 1993 roku we Wrocławiu. Edukację muzyczną w zakresie gry na waltorni rozpoczął w 2008 r. w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu w klasie ad. dr Adama Wolnego. Jeszcze w czasie nauki w szkole, w 2013r., podjął studia u tego pedagoga w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W 2015 r. ukończył akademię orkiestry Sinfonia Varsovia, gdzie rozwijał się pod okiem Henryka Kowalewicza oraz Pawła Szczepańskiego. W latach 2017-18 studiował
w Akademii Muzycznej w Pradze (Akademie múzických umění v Praze) w klasie waltorni prof. Zdenka Divoký’ego.

Od 2016 r. pracuje jako pierwszy waltornista w Operze na Zamku w Szczecinie,
a od 2017 r. w Operze Wrocławskiej. W tym roku rozpoczął również stałą współpracę z Filharmonią Poznańską, w której od 2018 r. piastuje stanowisko muzyka solisty w grupie waltorni.

W swojej karierze współpracował jako waltornista m.in. z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonią Szczecińską, Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, Filharmonią Kaliską, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, I Culture Orchestra, Operą Polską i Pan-European Philharmonia.

Brał czynny udział w lekcjach ze światowej sławy waltornistami takimi jak: Stefan Dohr, Radek Baborák, Frøydis Ree Wekre, Christian Dallmann, Will Sanders, Jindrich Petráš, William Caballero, Daniel Kerdelewicz.

Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów (ostatnie osiągnięcie to 3. Nagroda w kategorii otwartej w XI Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Brnie. Stypendysta Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Wrocławia oraz Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Inni uczestnicy

Pozostałe newsy