fbpx

RMF Classic – 28.08.2017 r.

20 września 2017

Wkrótce XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

Rekordowa liczba 144 muzyków z różnych krajów zgłosiła się do udziału w XI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka, który rozpocznie się 14 września w Dąbrowie Górniczej (Śląskie) – rodzinnym mieście słynnego kompozytora.

Zgodnie z założeniem konkursu rywalizują w nim młodzi artyści, do 30. roku życia, co roku grający na innych instrumentach. Jak wynika z niedzielnej informacji organizatorów przedsięwzięcia, w tegorocznej edycji na altówce zagrają 43 osoby, na oboju 61, a na skrzypcach 36. Spoza granic Polski napłynęły 53 zgłoszenia z 18 krajów, m.in. z Izraela, Japonii, Singapuru, Brazylii i USA.

„Michał Spisak może być wzorem niezwykłej pasji muzycznej, ogromnej determinacji, pokonywania własnych ograniczeń. Taka pasja może być dziś wzorem dla wielu młodych ludzi – tak artystów, jak i osób niezwiązanych ze środowiskiem twórczym” – powiedział cytowany w informacji dyrektor artystyczny festiwalu od 2006 r., pedagog katowickiej Akademii Muzycznej prof. Zygmunt Tlatlik.

Konkurs tradycyjnie rozpocznie 14 września, w rocznicę urodzin patrona, uroczysty koncert w sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi tam współpracujący z NOSPR Boon Hua Lien z Singapuru. Na fortepianie zagra Anna Górecka. Zaprezentuje się również laureat poprzedniej edycji trębacz Aleksander Kobus.

Przesłuchania konkursowe odbędą się od 15 do 22 września w Pałacu Kultury Zagłębia. W trzecim etapie konkursu i w koncercie laureatów uczestnikom będzie towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

Po raz pierwszy trzeci etap – finałowy, z towarzyszeniem zabrzańskiej orkiestry, zrealizowany zostanie w formie trzech wieczornych koncertów na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Będą one dostępne dla publiczności za okazaniem bezpłatnych wejściówek możliwych do odebrania w kasie Pałacu Kultury Zagłębia.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 12 tysięcy zł oraz pamiątkowe statuetki.

Patron konkursu Michał Spisak (1914-1965) urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej. Kształcił się w klasach skrzypiec i kompozycji Śląskiego Konserwatorium w Katowicach, uzyskując w 1937 r. dyplom z odznaczeniem. Śląskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało mu, jako najzdolniejszemu absolwentowi Konserwatorium, stypendium na dalsze studia kompozytorskie w Paryżu. Tam przyjęła go do swej klasy słynna Nadia Boulanger. Szybko uznała go za swojego ulubionego ucznia, doceniając wielki talent Spisaka.

Kompozytor nie przypuszczał, że wybuch wojny w r.1939 zatrzyma go we Francji, która stanie się jego drugą ojczyzną. W Paryżu powstały niemal wszystkie z kilkudziesięciu jego dzieł – symfonicznych, kameralnych i solowych.

Już w pierwszych latach po wojnie utwory Spisaka skomponowane podczas jej trwania zaczęły pojawiać się na estradach europejskich, a wykonywane w kraju wzbudzały sensację – tym większą, że ich autor był dotąd tu nieznany – zjednując  mu opinię jednego z najbardziej interesujących polskich kompozytorów młodego pokolenia.

Spisak był laureatem wielu prestiżowych nagród. W 1955 r. zdobył Grand Prix w konkursie na nowy oficjalny hymn olimpijski. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. Uroczyste wykonanie „Hymnu Olimpijskiego na chór mieszany i orkiestrę” do słów ody Pindara odbywało się z wielkim rozgłosem kilkakrotnie, m.in.: w 1955 r. na 50. sesji MKOL w Paryżu, na Igrzyskach Śródziemnomorskich w Barcelonie, na VII Igrzyskach w Cortina d’Ampezzo i w 1956r. podczas XVI Olimpiady w Melbourne oraz w Sztokholmie.

Link: http://www.rmfclassic.pl/informacje/Muzyka,10/Wkrotce-XI-Miedzynarodowy-Konkurs-Muzyczny-im-Michala-Spisaka,33035.html

Pozostałe newsy