fbpx

prof. dr hab. Zygmunt Tlatlik

Dyrektor Artystyczny
Fagot /

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie fagotu prof. Wiktora Osadzina, uzyskując w 1965 r. dyplom z wyróżnieniem.

Otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych w Katowicach w kategorii kwintetu (1963), III nagrodę na Konkursie Młodych Muzyków w Gdańsku (1966), brał ponadto udział w konkursach w Genewie (1967, dyplom), Budapeszcie i Pradze.

W latach 1961-1968 był I fagocistą Filharmonii Śląskiej w Katowicach, po czym rozpoczął trwającą do września 2007 r. pracę w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie był I fagocistą, a zarazem członkiem Kwintetu Dętego Polskiego Radia. W latach 1974-1975 był dyrektorem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (obecnie NOSPR). Uczestniczył w ponad 70 tournѐe koncertowych po Europie, USA, Japonii, Brazylii, Korei Płd., Hongkongu, Tajwanie, Turcji, Libanie, Iranie, występując w wielu renomowanych salach koncertowych m.in. podczas prestiżowych festiwali muzycznych (np. Berliner Festwochen, Europa Musical w Monachium, Festival de Musica de Canarias, Prazske Jaro, Wien Modern, Music Protokoll w Gratzu). Grał pod batutą tak znakomitych dyrygentów jak: Leonard Bernstein, Kurt  Mazur, Stanisław Skrowaczewski, Carlo Zecchi, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk, Stanisław Wisłocki, Jerzy Maksymiuk, Bogdan Wodiczko, Karol Stryja, Nevi Mariner, Emin Chaczturian. Dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia.

Od ponad 25 lat jest pedagogiem. W latach 1980-2016 był pedagogiem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a w latach 2002–2008 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Wokalno–Instrumentalnego tej uczelni.

Juror Akademickiego Międzynarodowego Konkursu Obojowo–Fagotowego w Sieradzu i Łodzi od 1996 r. oraz Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka od 2006 r.

Inni jurorzy

Pozostałe newsy