fbpx

Festiwal im. Michała Spisaka

26 kwietnia 2017

Przez dwa dni – 19 i 20 kwietnia 2005 r. – Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej wypełniała niezwykła muzyka! To wszystko za sprawą Festiwalu im. Michała Spisaka, zorganizowanego w 40. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich, którzy znaleźli swoje miejsce w historii światowej muzyki. Honorowy patronat nad festiwalem objęli: minister kultury, marszałek województwa śląskiego i prezydent Dąbrowy Górniczej.

Nie straciliśmy Michała Spisaka – kompozytora, bo jego muzyka żyje w programach koncertowych i przemawia do tysięcy słuchaczy – rzekł kiedyś Witold Lutosławski.

W przekonaniu organizatorów festiwal przyczynił się do wzmocnienia poczucia tożsamości narodowej, rozsławienia muzyki polskiej i rozwoju edukacji muzycznej głównie młodego pokolenia.

To właśnie młodzi muzycy zaprezentowali na festiwalu utwory Spisaka – studenci katowickiej Akademii Muzycznej i uczniowie ostatnich klas szkół muzycznych z regionu. Na deskach PKZ zaprezentowali się również wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Orkiestra Kameralna Zagłębia Dąbrowskiego. Usłyszeliśmy m.in.: Koncert na dwa fortepiany, Aubade na małą orkiestrę, Humoreskę na fortepian oraz Andante i allegro na skrzypce z fortepianem.

I Festiwal im. Michała Spisaka był zwieńczeniem tygodnia poświęconego nie tylko twórczości samego Spisaka, lecz także dwóch zagłębiowskich kompozytorów – Władysława Szpilmana i Tomasza Kiesewettera.

15 kwietnia 2005 r. został rozstrzygnięty specjalny konkurs wiedzy o życiu i twórczości wymienionych wyżej kompozytorów. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Największą wiedzą w kategorii szkół gimnazjalnych wykazała się drużyna z Zespołu Szkół Sportowych: Agnieszka Czubala, Martyna Woźnica i Joanna Pruś, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych grupa również z Zespołu Szkół Sportowych: Joanna Niedbał, Marta Giza i Natalia Tokarska.

18 kwietnia 2005 r. Zespołowi Szkół Muzycznych w Dąbrowie Górniczej nadano imię Michała Spisaka! W okolicznościowych uroczystościach szkolny chór wykonał m.in. Hymn olimpijski.

Od 20 do 22 kwietnia 2005 r. przeprowadzono również XII Śląski Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych. Wśród starszych uczestników najwyższe uznanie komisji oceniającej zdobył grający na trąbce Piotr Nowak z Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. W młodszej grupie wiekowej najlepsi byli: Krystian Jarosz z Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaworznie oraz Wojciech Siwek z Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu.

22 kwietnia w Sali Teatralnej PKZ nastąpiło podsumowanie Tygodnia Spisakowskiego. Odbył się koncert laureatów XII Śląskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych. Nagrodzeni zostali laureaci konkursu wiedzy o życiu i twórczości zagłębiowskich kompozytorów oraz laureaci konkursu na festiwalowe logo. Za najlepsze zostało uznane logo zaprojektowane przez Katarzynę Molicką z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej.

Uświetnieniem I Festiwalu im. Michała Spisaka była promocja monografii poświęconej temu kompozytorowi autorstwa prof. dr. hab. Leona Markiewicza. Prof. dr hab. Leon Markiewicz, były rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w swojej pracy pt. Michał Spisak 1914-1965 wykorzystał wiele niepublikowanych dotąd dokumentów przybliżających życie kompozytora.

W kraju zachowała się po Spisaku bogata korespondencja z takimi sławami, jak choćby: Grzegorz Fitelberg, Henryk Mikołaj Górecki, Jan Ekier czy Stefan Kisielewski, przechowywana m.in. w Archiwum Śląskiej Kultury Muzycznej AM w Katowicach, Archiwum Kompozytorów Polskich w Bibliotece UW czy w Bibliotece Narodowej. Z pomocą pośpieszył także Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie i Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Również Muzeum Miejskie Sztygarka, w którym znajdują się pamiątki po kompozytorze, miało swój wkład w powstanie monografii.

Mam nadzieję, że tą książką spopularyzujemy postać i twórczość tego wybitnego kompozytora polskiego neoklasycyzmu – stwierdził prof. dr hab. Leon Markiewicz.

Pozostałe newsy