fbpx

Alicja Kozak – spełnienie marzeń młodego muzyka

4 marca 2017

Z wiolonczelistką Alicją Kozak, zdobywczynią I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka, rozmawiała Regina Gowarzewska.

Ogłoszono wyniki konkursu im. Spisaka i…
Szok i niedowierzanie! W finale nie czułam się mocną zawodniczką. Chyba nie sądziłam, że zajdę tak wysoko, więc ćwicząc skupiałam się na programie dwóch pierwszych etapów. W trzecim etapie wybrałam Koncert na wiolonczelę Haydna, utwór niezmiernie wymagający. To tak trudna technicznie i interpretacyjnie pozycja, że nigdy nie jest się jej w stu procentach pewnym, niezależnie od tego, jak długo się ten utwór ćwiczy.
Dlaczego więc zdecydowałaś się na Haydna, skoro do wyboru były jeszcze Wariacje na temat rococo Piotra Czajkowskiego?
Haydna grałam już wcześniej, stąd decyzja, aby nie rozczytywać nowego. Nie grałam go jednak z orkiestrą, tylko z kwintetem smyczkowym. Przed samym wyjściem na konkursową estradę pomyślałam, że trzeba było wybrać Czajkowskiego, tak jak wszyscy pozostali finaliści.
Czy to było Twoje pierwsze doświadczenie w pracy z orkiestrą?
Tak! To jest cudowne uczucie! Spełnienie marzeń młodego muzyka, by stanąć przed orkiestrą jako solista. Sprawdzić się w takim występie, a nie tylko z fortepianem, jak ćwiczy się przez całe studia.
Co było najtrudniejsze w konkursie im. Spisaka?
Teoretycznie wydaje się, że program tego konkursu jest standardowy, zwłaszcza pierwszy etap. Jednak tak naprawdę to utwory bardzo wymagające. Najtrudniej jest utrzymać tu równą formę przez wszystkie etapy.
Czy wiesz już, na co przeznaczysz konkursową nagrodę finansową?
Oczywiście, że wiem. Kupię sobie dobry smyczek!

Alicja Kozak
Studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestniczyła w wielu konkursach muzycznych, zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych, nagrodzona m.in. w: XIV Festiwalu Młodych Instrumentalistów – III miejsce (Kraków, 2007), Międzynarodowym Konkursie Talents for Europe – II miejsce w kategorii zespół kameralny (Dolny Kubin, Słowacja, 2009) oraz III miejsce (2010), Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej Srebrna Szybka (Kraków, 2011) – I miejsce, Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej (Bydgoszcz, 2012) – II miejsce, Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego (Łomianki/Izabelin, 2012) – I miejsce w kategorii zespół kameralny, III Ogólnopolski Turniej Wiolonczeli i Kontrabasu – II miejsce (Warszawa, 2014), I Concurso Internacional De Musica Agustin Aponte – II miejsce (Hiszpania, 2016). Swoje umiejętności wielokrotnie doskonaliła na międzynarodowych kursach muzycznych. W latach 2014-2015 jako członek międzynarodowej orkiestry Baltic Youth Philharmonic miała okazję występować na festiwalach w największych salach Europy. W 2016 r. brała udział w projekcie Santander Orchestra – orkiestry złożonej z najzdolniejszych studentów polskich uczelni muzycznych.

Pozostałe newsy