fbpx

70. urodziny jurora

Naukę na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat, przez 12 kolejnych szlifował swój talent, by jako 20-latek wygrać Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium i rozpocząć zagraniczną karierę. W tym roku obchodzi swoje 70. urodziny i jako światowej sławy skrzypek zasiądzie w jury XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka – Konstanty Andrzej Kulka!

Konstanty Andrzej Kulka – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej wiolinistyki, który przez większość swojego niezwykle bogatego życia grał na skrzypcach, prezentując na scenach całego świata ponad 2000 recitali. A wszystko zaczęło się w Gdańsku, gdzie przyszedł na świat jako syn śpiewaka Opery Bałtyckiej i pianistki, która udzielała korepetycji w tejże operze. Już w wieku 12 lat dał swój pierwszy recital – dochód ze sprzedaży biletów został wówczas przeznaczony na budowę szkół. Talent do muzyki Konstanty Andrzej Kulka miał w genach, co udowodnił, zdobywając w wieku 17 lat wyróżnienie podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Niccolò Paganiniego w Genui. Choć sam twierdzi, że cudownym dzieckiem nie był, to patrząc na jego osiągnięcia trudno się z nim w tej kwestii zgodzić.

Zarówno zagranicznej, jak i polskiej publiczności znany jest z wykonywania muzyki współczesnej oraz światowych arcydzieł na skrzypce. Interpretuje utwory Krzysztofa Pendereckiego oraz Witolda Lutosławskiego, choć za wzór stawia sobie Karola Lipińskiego, starając się, by wielbiciele muzyki klasycznej nie zapomnieli twórczości tego wybitnego XIX-wiecznego kompozytora. Na swoim koncie ma 29 albumów muzycznych oraz liczne nagrody. Od 1994 r. jest profesorem i kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. We wrześniu br. odwiedzi Dąbrowę Górniczą, by zasiąść w jury XI Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka i wyłonić zwycięzcę w specjalności: skrzypce.

 

Autorem fotografii jest Mikołaj Grunberg

Pozostałe newsy