fbpx

Trwa międzynarodowy konkurs muzyczny

21 września 2015

Z Piotrem Mossem, kompozytorem, którego utwór w drugim etapie harfiści wykonywali jako obowiązkowy, rozmawia Regina Gowarzewska.

Kompozycja, której słuchaliśmy podczas drugiego etapu IX Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w wykonaniu harfistów, powstała z dedykacją dla przewodniczącej jury, prof. Helgi Storck. Jak doszło do jej powstania?

Utwór był podziękowaniem za prawykonanie mojego duetu na dwie harfy, który pani profesor zagrała z Anią Sikorzak-Olek. Podczas Festiwalu Harfowego w Katowicach postanowiliśmy z Anią zrobić pani profesor niespodziankę i zadedykować jej utwór. Kiedy zacząłem analizować imię i nazwisko pani profesor, okazało się, że pełno w nim nutek, dopasowanych do poszczególnych liter bądź sylab. Ten utwór podczas miłego spotkania w Katowicach prawykonała Ania Sikorzak-Olek.

Teraz musieli zagrać go wszyscy uczestnicy.

To dla kompozytora jest bardzo przyjemne. Oczywiście, człowiek słuchając powtarzających się wykonań, analizuje i od razu wychwytuje momenty, w których teraz napisałby inaczej. Cieszy jednak to, że ten utwór żyje, że nie został napisany do szuflady.

Czy spodobały się Panu interpretacje uczestników?

Każda interpretacja była inna, odkrywała inne elementy utworu. Jestem bardzo zadowolony, że młodzi muzycy dobrze odczytali ten utwór, że udało mi się coś przekazać przez muzykę, a potem oni na bazie mojego przekazu dodali swoją wrażliwość i zbudowali swoje, bardzo odrębne wersje.

Piotr Moss – polski kompozytor urodzony 13 maja 1949 r. w Bydgoszczy. Studia kompozytorskie odbywał w latach 1968-1972 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie Grażyny Bacewicz, a po jej śmierci w klasie Piotra Perkowskiego. Konsultacji kompozytorskich udzielał mu także Krzysztof Penderecki. Studia uzupełniał w latach 1976-1977 u Nadii Boulanger w Paryżu. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień uzyskanych na konkursach kompozytorskich. Od 1981 r. mieszka w Paryżu. Piotr Moss jest autorem wielu kompozycji orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella, wokalno-instrumentalnych oraz scenicznych.

Pozostałe newsy